מאמרים

התפתחות של הילד בגיל הגן

הילדים קודם כל עושים. בחיקוי ומשחק של עבודות האדם נבנה בצורה היפה וההרמונית ביותר מערך גופו ונפשו של הילד הרך.
"מהדברים האמורים לעיל מובן שהדבר המזיק ביותר להתפתחותו של הילד בגיל זה הנם אותם דברים, אותן איכויות שמביאים אותו באורח פנימי וחיצוני לידי עצירה, לידי פסיביות פנימית, ל"קירור" של כוחותיו הפנימיים.
אלו הם ראשית לכל מכשירי המדיה השונים והמשחקים האלקטרוניים לסוגיהם, שמהותם הפנימית הנה קודם כל שהם פועלים, יוצרים ועושים והילד יושב ואינו עושה דבר. כוחותיו הפנימיים מתדלדלים, חושיו נעשים חד צדדיים ויכולת החיקוי המופלאה והטבעית בה ניחן אינה מקבלת עידוד ומתנוונת".
הציטוט באדיבות אתר ולדורף בישראל
למאמר המלא באתר חינוך ולדורף בישראל מצורף הקישור

https://www.waldorf.co.il/%D7%92%D7%9F-%D7%94%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D/%D7%94%D7%AA%D7%A4%D7%AA%D7%97%D7%95%D7%AA%D7%95-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%99%D7%9C%D7%93-%D7%91%D7%92%D7%99%D7%9C-%D7%94%D7%92%D7%9F/

 

author-avatar

About מוטי אבן חן

כאשר הייתי קטן שאלו אותי מה תרצה להיות שתהיה גדול השבתי קטן. שלום לכם, שמי מוטי אבן-חן מתמיד אני זוכר את עצמי מחובר לילד שבי ואוהב ליצור ולפתח משחקי חשיבה והתפתחות המציבים אתגרים ליצירתיות ולדמיון. כיום אני מרצה לצילום סטילס, צילום ווידאו ועריכה במכללות אורט. מוטוריקה ערכת משחק להרכבה עצמית מעץ, המשפרת את היכולות המוטוריות, הדמיון והיצירתיות פותחה בעקבות התנדבותי במוסדות לילדים בעלי צרכים מיוחדים, שם התגלה בפני עולמם המיוחד ודרכי יצירת קשר עם הסובבים אותם. בתקופה הראשונה עימם חזרתי מתוסכל מאי היכולת שלי לתקשר עימם, משיחות עם מומחים בתחום, הובהר לי כי יצירת קשר עימם תצליח, רק במידה ואוכל למשוך את תשומת לבם, אם על ידי מוצר, משחק או כל משהו שיגרום להם להתעניין בו, ייצור אצלם הפעלה אינטואיטיבית ויאפשר להם לחוות הצלחה מידית. כתוצאה מהבנות אלו פיתחתי ערכות משחקים להרכבה עצמית המותאמות לצרכים שלהם, משחק הרכבה שבו יוכלו להרכיב דגמים בקלות ולהגיע מידית להשגים והצלחות. ערכת מוטוריקה פותחה תוך שימת לב לאינטואטיביות של כל ילד להכות בפטיש על קוביות עץ, והיכולת לחבר בין הקוביות על ידי פינים המותאמים לחורים בקוביות, ההצלחה לילדים הייתה מידית וכתוצאה מכך נפתחה לי הדרך לתקשורת עמם. ומכך התפתחה ערכת מוטוריקה המאפשרת להרכיב עשרות דגמים שונים מערכה יחידה. ערכת מוטוריקה מאפשרת לילדים הצלחה כבר בפעם הראשונה ויוצרת להם רצף הצלחות והנאה מכך, מכאן הדרך הייתה קצרה לפתח ערכות משחקי הרכבה, חשיבה וחברה לכל הקהלים והגילאים. הערכות עשויות בעבודת יד מעץ טבעי מלא ממוחזר, ללא צבעים וכימיקלים.